Boot Edilebilir USB bellek,Harici Hdd Boot Yapma


Boot Edilebilir USB bellek,Harici Hdd Boot Yapma

2 ADIMDA BOOT EDİLEBİLİR USB BELLEK

1. Adım BIOS Ayarlarının Değiştirilmesi: PC’nizin USB bellekten başlatılabilmesi için öncelikle anakartınızın USB’den boot özelliğini desteklemesi gerekiyor. Bunu öğrenmek için PC’nizi başlatın ve açılış sırasında [DEL] tuşuna basarak BIOS menüsüne geçin.
Bu ayarları bulabileceğiniz menü BIOS türüne göre değişiklik gösterir, ancak genelde Advanced BIOS settings menüsünde 1st boot device kaydı altında bulunur. Bu seçeneği en ideali USB RMDFDD biçiminde değiştirmektir. Eğer bu arada USB ZIP, USB FDD, USB HDD seçenekleri varsa herhangi birini seçin. Eğer yoksa Alternative boot devices seçeneğini seçin. Eski bir anakarta sahipseniz bu özelliğin aktif hale gelmesi için BIOS’un güncellenmesi gerekebilir. Ardından değişiklikleri Save & Exit Setup seçeneği ile kaydedin ve PC’nizi baştan başlatın.

2. Adım USB Belleğin Biçimlendirilmesi: Sistemin açılabilmesi için boot sektörüne ihtiyacınız var. Boot sektörü PC başlatıldığında herhangi bir medya üzerinden BIOS için gerekli bilgileri sağlayarak sistemin çalışmasını sağlar. Mevcut işletim sistemlerini kullanarak (Windows 98/2000/XP) boş bir disketi açılış disketi haline getirerek boot sektörünü oluşturabilirsiniz.
Gerekli boot dosyalarını oluşturmak için boş bir disketi biçimlendirerek işe başlayalım Bilgisayarım klasörü altında A: sürüsüne farenin sağ tuşuyla tıklayın ve Biçimlendir komutunu seçin. Ekrana gelen pencerede MS-DOS başlatma disketi oluştur seçeneğini işaretleyin ve Başlat’a tıklayın. Disketi biçimlendirdikten sonra, USB Disk Storage Format Tool aracını kurun. Şimdi diskette yer alan dosyaların USB belleğe aktarılması gerekiyor. Bunun için HP USB Disk Storage Format Tool aracını başlatın. Device alanından USB belleğinizin sürücü harfini seçin, File system’i FAT olarak değiştirin, Create a DOS startup disk seçeneğini işaretleyin ve using DOS system… alanında az önce biçimlendirdiğiniz A:\ konumundaki disketi ya da HPUSBFW_BOOTFILES sıkıştırılmış boot dosyalarını açtığınız klasörü gösterdikten sonra Start tuşuna tıklayın. Boot edilebilir USB belleğiniz hazır. İşlemlerin doğruluğunu kontrol etmek için PC’nizin yeniden başlatabilirsiniz. Artık USB bellekten sisteminizi başlatabilirsiniz.Boot Edilebilir USB bellek,Harici Hdd Boot Yapma
USB Disk Storage Format Tool Programını buradan indirebilirsiniz.

Boot Edilebilir USB bellek,Harici Hdd Boot Yapma ile Benzer Yazılar:

3 Temmuz 2008 Saat : 3:00

“Boot Edilebilir USB bellek,Harici Hdd Boot Yapma” için 11 Yorum

  1. admin diyor ki:

    Merhaba öncelikle flashınızı ya da harici hddnizi botable yapmalısınız. Nasıl yapılacağı ile ilgili şu konuya göz atabilirsiniz.:
    http://www.usbuzmani.com/usb-bellegi-boot-edilebilir-yapma/

    Sonrasında normal kurulumu flash disk ya da harici hdd olarak göstermeniz yeterli. Ancak bu tür uygulamalar pek sağlıklı olmuyor. Dosya hataları çıkıyor ya da kullanılan anakart usbdeb bootu desteklemiyor.

Boot Edilebilir USB bellek,Harici Hdd Boot Yapma Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

flash Son Yazılar FriendFeed
reklam
reklam
reklam
reklam