DNS Numaralarını Elle Girme


DNS Numaralarını Elle Girme

Yerel ağ bağlantımızda DNS ayarı standart olarak “otomatik al” olarak seçilidir.

DNS Numaralarını Elle Girme

Ancak bazen DNS numaralarını elle girme ihtiyacı duyarız. (daha hızlı dns numarası bulduğumuz zaman ya da bir siteye ulaşmak istediğimiz zaman) Bu makalemizde, yerel ağ bağlantımıza elle nasıl DNS numarası gireceğimizi açıklayacağız.

Öncelikle ağ bağlantılarımıza çift tıklayarak ağ bağantılarımızı açıyoruz. Ağ bağlantıları penceresinin sol menüsünde “ağ bağlantılarımı görüntüle“ye tıklıyoruz. Görüntüle dedikten sonra yerel ağ bağlantımızın simgesi çıkacak.

Simgeye sağ tıklayarak “özellikler” diyoruz.  Karşınıza çıkacak pencereden, internet iletişim kuralları (TCP/IP) na çift tıklıyorsunuz.

 

 

Açılan pencereden, Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan işaretliyorsunuz. İşaretledikten sonra istediğiniz DNS numarasınını girebilirsiniz. Ben herkes tarafından tercih edilen ve telekom dışı DNS numaralarını tercih ediyorum. İsterseniz bu numaraları da girebilirsiniz:(4.2.2.1, 4.2.2.2, 4.2.2.3, 4.2.2.4, 4.2.2.7, 4.2.2.8, 4.2.2.9) Tercih size kalmış.

 

Yeğlenen DNS sunucusu : 4. 2. 2. 5

Diğer DNS sunucusu : 4.2.2.6

 

DNS Numaralarını Elle Girme

Tamam diyerek pencereleri kapatınız.

İsterseniz bu elle girme olayı ile hiç uğraşmadan en sakin ve hzılı dns numaralarını program vasıtasıyla bulabilir ve programın bu dns numaralarını ayarlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için buraya göz atmanız yeterli olacaktır.

Şu an en güncel ve yeni DNS numaraları ise GOOGLE nin vermiş olduğu DNS numaralarıdır:
1 DNS : 8.8.8.8
2 DNS : 8.8.4.4

DNS Numaralarını Elle Girme ile Benzer Yazılar:

19 Temmuz 2008 Saat : 10:00

“DNS Numaralarını Elle Girme” için 1 Yorum

  1. [...] DNS numaralarını elle girmek için şu konuyu rehber edininiz. [...]

DNS Numaralarını Elle Girme Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

flash Son Yazılar FriendFeed
reklam
reklam
reklam
reklam