FAT veya FAT32 dosya sistemi veri kaybetmeden NTFS’ye dönüştürme


FAT veya FAT32 dosya sistemi veri kaybetmeden NTFS’ye dönüştürme

Dosyalarımızın sabit disk, harici disk ya da flash bellekler üzerinde saklanabilmeleri ve oralardan okunabilmeleri-yazılabilmeleri için dosya sistemlerini kullanıyoruz. Microsoft işletim sistemlerini kullanan bilgisayarlarda dört adet dosya sistemi kullanılabiliyor: FAT16 FAT32 NTFS4 NTFS5Devamı Burada bizi ilgilendiren daha doğrusu makalemize konu olacak olanlar fat32 ve ntfs. Şu anda en güncel dosya sistemi ntfs’dir. NTFS, fat32 ye göre daha güvenli ve daha hızlı bir dosya sistemidir. Ancak şu an ikiside birçok USB aygıtda, dahili hdd ve harici hdd de kullanılmaktadır.

Bazı durumlarda bu dosya sistemlerinin birbirine dönüştürülmeleri gerekebilir. Bu dönüştürme nedenlerinden en önemlisi flash belleğinizi ya da Harici hddnizi DVD oynatıcınızda kullanmak istemenizdir. DVD ya da media oynatıcılarınız sadece fat32 dosya sistemi üzerinde çalışırlar. Yani sizin harici hddnizin ya da flash belleğinizin dosya sistemi ntfs ise bunları DVD oynatıcınızda kullanmanız mümkün değil. Ne yapmalısınız.? Fat32 yi ntfs’ye çevirmekte kullanılan format programlarını kullanmalısınız. Yani bu programları: Dosya sistemi dönüşümü için aşağıdaki programları kullanabilirsiniz.

HP_USB_Boot_Utility
SwissKnife V3.22

Bu programla da “32 Gigabyte ‘tan büyük diskleri FAT32″ yapabilirsiniz.

Burda unutulmaması gereken bir nokta var. O da dosya sistemlerini birbirine dönüştürürken verileriniz silinir. (yani biçimlendirilir) O nedenle dönüştürme işlemlerini yapmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.

Şimdi biz FAT veya FAT32 dosya sistemini, veri kaybetmeden, nasıl NTFS dosya sistemine dönüştürecez ona bakalım.

Not: Dönüştürme işlemi sırasında herhangi bir bozulma veya veri kaybı olasılığı son derece düşük olsa da, dönüştürme işlemine başlamadan önce dönüştürmek istediğiniz birim üzerindeki verileri yedeklemeniz önerilir.

Varolan FAT veya FAT32 birimleri NTFS’ye dönüştürmek için şu adımları izliyoruz:

1. Başlat/çalıştır’a cmd yazın.

2. Komut isteminde şunları yazın, burada sürücü harfi dönüştürmek istediğiniz sürücüyü temsil eder: convert (buraya sürücü harfi yazılacak): /fs:ntfs
Örneğin
, E sürücüsünü NTFS’ye dönüştürmek için aşağıdaki komutu yazın: convert e: /fs:ntfs

Not : İşletim sistemi çalışırken dönüştürme işlemi tamamlanamaz. Bu nedenle, işletim sistemi dönüştürmekte olduğunuz sürücü üzerindeyse, bilgisayar yeniden başlatıldığında çalıştırılmak üzere görev zamanlanması istenir. İstendiğinde, EVET’i tıklatın.

3. Komut isteminde aşağıdaki iletiyi aldığınızda, dönüştürmekte olduğunuz sürücünün birim etiketini yazın ve ENTER tuşuna basın: Dosya sistemi türü FAT.
İleti: “Sürücü harfi sürücüsü için geçerli birim etiketini girin.”  Birim etiketi dediği sürücümüze verdiğimiz isimdir. Yerel Disk (C:) Buradaki birim etiketi “Yerel Disk” dir.

4.NTFS’ye dönüştürme tamamlandığında komut isteminde şu iletiyi alırsınız: Dönüştürme tamamlandı

5.Komut isteminden çıkın.

Umarım sorunsuz bir şekilde dönüşümü tamamlarsınız. Sorunuz olursa cevaplarım..

FAT veya FAT32 dosya sistemi veri kaybetmeden NTFS’ye dönüştürme ile Benzer Yazılar:

26 Haziran 2008 Saat : 10:41

“FAT veya FAT32 dosya sistemi veri kaybetmeden NTFS’ye dönüştürme” için 125 Yorum

 1. ayşe gül diyor ki:

  convert J: /fs:ntfs dosya sitemi türü FAT32. yazmamız gerekiyo ya ben flashımı ntfsye dönüştürmek istiyorum ‘dosya’ kısmına ne yazmalıyım? :(

 2. ayşe gül diyor ki:

  diskimin ismini yazıyorum geçersiz parametre diyo?

 3. Necdet diyor ki:

  Hocam MicroSD kartımı NTFS çevirdim veriler şimdi görünmüyor fakat boyut olarak hala dolu, verilere tekrar nasıl ulaşabilirim, lütfen yardımcı olun.

 4. dejaay diyor ki:

  Veri kurtarma programları ile verilerinize ulaşabilirsiniz.

 5. dejaay diyor ki:

  Diskinize tekrar bir isim verip deneyin.

FAT veya FAT32 dosya sistemi veri kaybetmeden NTFS’ye dönüştürme Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

flash Son Yazılar FriendFeed
reklam
reklam
reklam
reklam