FAT32 Dosya sistemli Harici HDDyi NTFS yapma


FAT32 Dosya sistemli Harici HDDyi NTFS yapma

SORUN: Selam arkadaşlar. Ben yeni 1tb verbatim harici aldım ama şöyle bi sorunum var. Dosya sistemi fat32 imiş ve yeni öğrendiğime göre (bilmiyodum) fat32 4gb dan büyük dosyaları desteklemiyomuş. :( Ama ben şuan içine 100gb lık dosya attim ve ntfs e çevirmek istiyorum. Format mI atmam lazım? İçindekiler silinmeden ntfs e çevirmemin bi yöntemi yok mu? Çünkü ben iki pc nin verileri topladım ve 100gb lık kopya yapacak bi yerim yok şuan. Ayırmak da zaman alır. Var midir bi çözümü ? Yardimlarinizi bekliyorum. Neden fat32 yapmışlar onuda anlamadım yani neden ntfs çıkışlı değil?

ÇÖZÜM:

Dosyalarımızın sabit disk, harici disk ya da flash bellekler üzerinde saklanabilmeleri ve oralardan okunabilmeleri-yazılabilmeleri için dosya sistemlerini kullanıyoruz. Microsoft işletim sistemlerini kullanan bilgisayarlarda dört adet dosya sistemi kullanılabiliyor: FAT16 FAT32 NTFS4 NTFS5Burada bizi ilgilendiren daha doğrusu makalemize konu olacak olanlar fat32 ve ntfs. Şu anda en güncel dosya sistemi ntfs’dir. NTFS, fat32 ye göre daha güvenli ve daha hızlı bir dosya sistemidir. Ancak şu an ikiside birçok USB aygıtda, dahili hdd ve harici hdd de kullanılmaktadır.

Bazı durumlarda bu dosya sistemlerinin birbirine dönüştürülmeleri gerekebilir. Bu dönüştürme nedenlerinden en önemlisi flash belleğinizi ya da Harici hddnizi DVD oynatıcınızda kullanmak istemenizdir. DVD ya da media oynatıcılarınız sadece fat32 dosya sistemi üzerinde çalışırlar. Yani sizin harici hddnizin ya da flash belleğinizin dosya sistemi ntfs ise bunları DVD oynatıcınızda kullanmanız mümkün değil. Ne yapmalısınız.? Fat32 yi ntfs’ye çevirmekte kullanılan format programlarını kullanmalısınız. Yani bu programları: Dosya sistemi dönüşümü için aşağıdaki programları kullanabilirsiniz.

HP_USB_Boot_Utility
SwissKnife V3.22

Burda unutulmaması gereken bir nokta var. O da dosya sistemlerini birbirine dönüştürürken verileriniz silinir. (yani biçimlendirilir) O nedenle dönüştürme işlemlerini yapmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.

Şimdi biz FAT veya FAT32 dosya sistemini, veri kaybetmeden, nasıl NTFS dosya sistemine dönüştürecez ona bakalım.

Not: Dönüştürme işlemi sırasında herhangi bir bozulma veya veri kaybı olasılığı son derece düşük olsa da, dönüştürme işlemine başlamadan önce dönüştürmek istediğiniz birim üzerindeki verileri yedeklemeniz önerilir.

Varolan FAT veya FAT32 birimleri NTFS’ye dönüştürmek için şu adımları izliyoruz:

1. Başlat/çalıştır’a cmd yazın.

FAT32 Dosya sistemli Harici HDDyi NTFS yapma

2. Komut isteminde şunları yazın, burada sürücü harfi dönüştürmek istediğiniz sürücüyü temsil eder: convert (buraya sürücü harfi yazılacak): /fs:ntfs
Örneğin
, E sürücüsünü NTFS’ye dönüştürmek için aşağıdaki komutu yazın: convert e: /fs:ntfs

Not : İşletim sistemi çalışırken dönüştürme işlemi tamamlanamaz. Bu nedenle, işletim sistemi dönüştürmekte olduğunuz sürücü üzerindeyse, bilgisayar yeniden başlatıldığında çalıştırılmak üzere görev zamanlanması istenir. İstendiğinde, EVET’i tıklatın.

3. Komut isteminde aşağıdaki iletiyi aldığınızda, dönüştürmekte olduğunuz sürücünün birim etiketini yazın ve ENTER tuşuna basın: Dosya sistemi türü FAT.
İleti: “Sürücü harfi sürücüsü için geçerli birim etiketini girin.” Birim etiketi dediği sürücümüze verdiğimiz isimdir. Yerel Disk (C:) Buradaki birim etiketi “Yerel Disk” dir.

4.NTFS’ye dönüştürme tamamlandığında komut isteminde şu iletiyi alırsınız: Dönüştürme tamamlandı

5.Komut isteminden çıkın.

FAT32 Dosya sistemli Harici HDDyi NTFS yapma

FAT32 Dosya sistemli Harici HDDyi NTFS yapma

Umarım sorunsuz bir şekilde dönüşümü tamamlarsınız. Sorunuz olursa cevaplarım..FAT32 Dosya sistemli Harici HDDyi NTFS yapma

FAT32 Dosya sistemli Harici HDDyi NTFS yapma ile Benzer Yazılar:

20 Şubat 2010 Saat : 11:50

“FAT32 Dosya sistemli Harici HDDyi NTFS yapma” için 27 Yorum

 1. hsyn diyor ki:

  Teşekkürler kardeşim çok işe yaradı

 2. hsyn diyor ki:

  teşekkürler çok işe yaradı

 3. EKREM İNCE diyor ki:

  dosttum tşk işe yaradı

 4. ceyhun ahmet arslan diyor ki:

  merhabalar karseş ben eski labtopumun hardıskını alıp harddisk kutusna koydum ilk başlarda iyi calışıyordu ama bu gün biçimlendirn diyor ve dosya sistemini göstermiyor

 5. ç avcı diyor ki:

  dostum döngüsel artıklık denetimi hatası veriyo ne yaomalıyım

 6. dejaay diyor ki:

  Bu ya da harici diskinizde ya da sabit diskinizde sorun olduğunu gösterir.Aşağıdaki işlemi iki disk için de gerçekleştiriniz.
  başlat/çalıştır/cmd yazın.. ve açılacak dos penceresine chkdsk/r x: yazın (buradaki x i siz harici hddnizin harfini yazın..) entere basarak chkdsk hizmetini çalıştırın.

 7. dejaay diyor ki:

  @ceyhun diskinizde donanımsal bir sorun da oluşmuş olabilir. İçindeki verileri kurtarmak için “veri kurtarma” programlarını deneyiniz.

  Bunun dışında site içinde bulabileceğiniz biçimlendirme/format programları ile diskinizi biçimlendirmeye çalışınız.

FAT32 Dosya sistemli Harici HDDyi NTFS yapma Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

flash Son Yazılar FriendFeed
reklam
reklam
reklam
reklam