Harici HDD Kullanımı- Usb Disk Nasıl Kullanılır (fotolu anlatım)


Harici HDD Kullanımı- Usb Disk Nasıl Kullanılır (fotolu anlatım)

Harici HDD mizi daha verimli kullanmak için neler yapmalıyız.?
Harici HDD de hangi dosya sistemini kullanmalıyım? FAT32 mi NTFS mi ?
Harici HDD mi uzun süre bilgisayara takılı kullanıyorum. Bunda bir sakınca var mı?
Harici HDD mizle beraberinde gelen USB kablosunun dışında bir USB kablo kullanabilir miyim?
Güvenle Kaldırda hata ?

Harici HDD lerimizin ya da bir başka isimle, taşınabilir HDD lerimizin bilgisayarlarımızdaki dahili HDD lerden hiçbir farkı yoktur. Dahili HDD lerimizi verimli çalıştırmak için neler yapıyorsak harici hddlerimiz içinde aynı şeyleri yapabiliriz. Harici HDDlerimizi alış amaçlarımız hemen hemen aynı: Veri yedekleme

Müziklerimizi, Videolarımızı, Resimlerimizi..vs yedekleyebilir ya da yanımızda taşıyabiliriz. İstersek DVD oynatıcımızda videolarımızı, resimlerimizi..vs oynatabiliriz.

Öncelikle kullanım amacımıza göre harici hdd mizin dosya sistemini belirlememiz gerekir. Eğer harici hddmizi DVD oynatıcımızda kullanmak istiyorsak, dosya sistemini mutlaka FAT32 yapmalıyız. Unutulmamalıdır ki FAT32 dosya sistemli bir HDD ye tek seferde 4gb dan büyük dosya atamayız, kopyalayamayız. Çünkü FAT32 dosya sistemi tek seferde 4gb büyüklüğe kadar destek veriyor. Eğer DVD oynatıcılarla ilgimiz yoksa dosya sisteminin NTFS olması daha yerinde bir karar olacaktır. Çünkü, şu anda en hızlı ve güvenli dosya sistemi NTFS dir. Veri kurtarma açısından da NTFS, FAT32 ye göre daha avantajlıdır.

Dosya sistemi dönüşümü için aşağıdaki programları kullanabilirsiniz.

HP_USB_Boot_Utility
Güncel link : http://www.pctipp.ch/downloads/dl/32594.asp

 

SwissKnife V3.22
http://www.compuapps.com/download/Swissknife/swissknife.htm

 

500gblık bir harici hdd miz varsa bunun 300gb ını FAT32, 200gb ını ise NTFS yapabiliriz. Yani farklı dosya sistemlerini birlikte kullanabiliriz. Hangi dosya sistemini kullanacağımızı belirlediysek şimdi de bölümlendirme yapalım. Bölümlendirme, hem veri kurtarma açısından hem de dosya yedekleme açısından kolaylıklar sağlar. Bölümlendirmeyi mutlaka yapınız, tavsiye ediyorum. Bölümlendirmenin nasıl yapılacağını aşağıdaki linkte açıkladım.

HARİCİ ve DAHİLİ HDD BÖLÜM OLUŞTURMA (Fotolu Anlatım)
http://www.usbuzmani.com/harici-dahili-hdd-bolum-olusturma-fotolu-anlatim/

 

Dosya sistemi ve bölümlendirme yaptıktan sonra harici hdd mizi kullanmaya başlayabiliriz. Hemen aklımıza şu soru geliyor: “Harici HDD mizi uzun süre bilgisayara bağlı kullanabilir miyim?” Evet kullanabiliriz ancak “risk” yüksektir. Ne riski ?

 

Uzun süre bilgisayara bağlı kalan harici HDD sürekli bir “ısı”ya maruz kalır. Özellikle 2.5” lik hddlerde soğutucu fan olmadığı için sıcaklık çok fazla olur. Bu da harici hddmize zarar verir. (3.5” harici hddlerin bazı modellerinde fan ya da havalandırma var ancak yeterli oluyor mu? Tartışılır.) Isınan bir HDD nin de performansı düşer, ömrü azalır.

 

Isının yanında “virüs”ler. Sürekli bilgisayara bağlı olan bir harici hdd ye virüs bulaşma ihtimali daha yüksektir. Herhangi bir dosya indirme anında bulaşan virüs, harici hddmize de bulaşabilir ve önemli dosyalarımıza ulaşamayabiliriz. Virüsler demişken şunu da hatırlatmakda fayda var. Harici HDDmizi başka bilgisayarlarda kullanmamaya dikkat edelim. Tanımadığımız bilgisayarlardan gelecek olan bir virüs harici HDD mize bulaşarak önemli verilerimizi ulaşılmaz kılabilir. Bazı durumlarda tek seçenek format olabiliyor. (dikkat etmek lazım)

 

“Elektrik kesintisi”. En zararlılarındandır. Özellikle dosya kopyalama, yükleme sırasında yaşanan kesinti, onulmaz zararlara yol açabilir. Sürekli bilgisayara bağlı kullanılan harici hdd elektrik kesintisine daha çok maruz kalır. Bu ve bu gibi nedenlerden dolayı harici HDD miz uzun süre bilgisayara bağlı kalmasa iyi olur.

 

Bir de periyodik olrak harici disklerimizde yapmamız gereken uygulamalar var. Periyodik olarak diyorum, çünkü bunları yapmak çok faydalı. Bunlardan ilki dosya temizliği. Harici HDDlerimizi ayda bir iki kez disk temizlemeden geçirmeli, dosya kalıntılarından kurtarmalıyız. Çünkü dosya kalıntıları kimi zaman sorun çıkartabiliyor. Disk temizliğinden sonra disk birleştirme yapmalıyız. Parçalar halinde bulunan dosyaların birleştirilmesi diskimizin hızını artıracaktır. En önemlisi de hata denetleme. ”chkdsk” de denen bu işlemle harici diskimiz üzerindeki hataları denetler, bulur ve onarır. ”chkdsk” ‘i zaman zaman çalıştırmak çok faydalı olacaktır. İsterseniz bunu MS-DOS a yazacağınız bi komutla (chkdsk/r x: yazın (buradaki x i siz harici hddnizin harfini yazın..) ya da Windows üzerinden harici HDD nize sağ tık/özellikler/araçlar/hata denetlemeden de yapabilirsiniz.

 

Dosya kurtarma (recovery) programları. Harici HDD kullanıcısının bilgisayarında mutlaka tam sürüm bir dosya kurtarma programı olmalı. Dosya kayıplarında ya da yanlışlıkla biçimlendirmelerde bu programlar bizim bir numaralı kurtarıcımız olacaktır. Yanlışlıkla bir klasörü sildik ya da harici diskimizi biçimlendirdik. Ancak o dosyalara ihtiyacımız var, kurtarmamız lazım. Öncelikle yapmamız gereken, harici diskimize dosya silinmesinden sonra kesinlikle ama kesinlikle birşey yüklemiyoruz. (Yüklediğimiz zaman silinen klasörü hasarsız kurtarma şansımız azalır.) Ardından dosya kurtarma programını kullanıyoruz.

Harici HDD mizle beraberinde gelen USB kablosunun dışında bir USB kablo kullanabilir miyim?
Evet kullanabilirsiniz. USB kablolar standart olduğu için kullanabilirsiniz. Harici hddnizin çalışmasına herhangi bir engel teşkil etmez. Bazı modellerin USB kablosu “Y kablo” şeklindedir. Yani çift başlıdır. Bu çift başlardan biri (ana kablodan ayrılan) güç aktarımı yaparken, diğer baş da hem güç hem de veri aktarımı yapar. Kimi zaman, bilgisayardamızdaki USB aygıtlarının çokluğundan dolayı, harici HDD miz USB girişlerinden yeterli gücü alamaz ve çalışmaz. Bu durumda çift başlı USB kablomuzun güç başını da takarak gerekli gücü sağlamış oluruz.

 

Harici diskimi ve flash diskimi “Güvenle Kaldır” komutuyla kaldıramıyorum.

Harici diskimizi ya da flash belleğimizi bilgisayarımızdan çıkarırken, mutlaka, görev çubuğunun sağında (saatin yanında) güvenle kaldır simgesine tıklayarak kaldırmalıyız.(bknz resim1)

resim1

Ancak bazı durumlarda güvenle kaldır komutu cevap vermez ve şöyle bir uyarı çıkar.(resim2 baknz)

resim2

Bu duruma çeşitli etkenler neden olabilir. Mesela o anda virüs programınız harddikslerinizi taruyor olabilir ve taram listesinde sizin harici diskiniz ya da flash belleğinizde olabilir. O nedenle o aygıtların bilgisayarınızdan çıkarılmasına izin vermez ve resim2 deki hatayı alabilirsiniz. Bir indirme yaparken, media player çalışırken , bir program açıkken kaldırmaya çalışmak..vs resim2 deki hatayı almamıza neden olur. Kısacası hangi programın harici hddmizle ilgisi olduğunu bulabilirsek ve mevcut programı kapatırsak USB diskimizi ya da flash belleğimizi güvenle kaldırabiliriz. Ancak hangi programın hangi nedenle harici belleğimizi kullandığını bilmek güç. Bunun için güvenle kaldıramadığımız durumlarda yapacağımız 2 şey var:

 

Birincisi o anki mevcut oturumumuzu kapatmak ve açmak.

 

İkincisi de “Yazma Önbelleğin İptal” etmek. Yazma ön belleğini iptal etmek için harici hddnize sağ tıklayın/özellikler/donanım sekmesi.(resim3 bknz.)

resim3
Harici HDD Kullanımı- Usb Disk Nasıl Kullanılır (fotolu anlatım)

Donanım sekmesi altındaki listeden harici hddnize ya da flash belleğinize çift tıklayın. Açılan pencereden ilkeler sekmesine tıklayın ve resim4 deki ayarı yapın.

resim4
Harici HDD Kullanımı- Usb Disk Nasıl Kullanılır (fotolu anlatım)

 

Şunu unutmamak gerekir ki en iyi yol “güvenle kaldır” komutunu kullanmaktır. Güvenle kaldıramadığımız durumlarda, eğer yazma ön belleğini iptal etmişsek, direk USB den çekebiliriz.

 

Sorunsuz kullanımlar.Harici HDD Kullanımı- Usb Disk Nasıl Kullanılır (fotolu anlatım)


Harici HDD Kullanımı- Usb Disk Nasıl Kullanılır (fotolu anlatım) ile Benzer Yazılar:

26 Haziran 2008 Saat : 9:24

“Harici HDD Kullanımı- Usb Disk Nasıl Kullanılır (fotolu anlatım)” için 37 Yorum

 1. ahmet diyor ki:

  cevap için teşekkür ederim 2.5 ler işimi görmez mi ? tvye bağlayıp film izlemek için alacağım onun için adaptörsüz istiyorum.

 2. admin diyor ki:

  Onlar da işinizi görür. Eğer tvde de kullanacaksanız pratiklik açısından 2.5″ ler daha iyi olur..

 3. ahmet diyor ki:

  İlginiz için çok teşekkürler.

 4. ömer öz diyor ki:

  Next Minix HD Cool Full HD Uydu Alıcısı aldım. Kayıt özelliğini kullanabilmek için TOSHIBA StorE Basics (hdTB110EK3BA) 2.5” 1 TB USB 3.0 Siyah Harici Disk aldım. uydu alıcısına takıyorum harddiskin ışığı yanıyor Ancak kayıt yapmıyor. 4GB lık flash belleğim var onu takıp kayıt yapabiliyorum. Sayın admin bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

 5. admin diyor ki:

  Hddnizin dosya sistemini fat32 yapmalısınız.

 6. ibo diyor ki:

  dostum benim dahili harddiskimin hafızası 20gb(çok düşük,16gbyereldisk c , 4gbyereldisk d) ben harici 500gb hdd almak istiyorum(başka pclerden oyun vs. atmak icin) ben bu hdd yi devamlı pcde kalsın diyorum sorun cıkar mı yoksa dahili mi alayım…

 7. dejaay diyor ki:

  Hiçbir sorun olmaz. Sürekli takılı olarak kullanabilirsiniz. Ancak veri aktarımı sırasında balantısını kesmemeye çalışınız,

Harici HDD Kullanımı- Usb Disk Nasıl Kullanılır (fotolu anlatım) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

flash Son Yazılar FriendFeed
reklam
reklam
reklam
reklam