HijackThis Resimli Anlatım-Virüs Temizlik


HijackThis Resimli Anlatım-Virüs Temizlik

.:: Hijackthis Sisteminizi analiz ederek sisteme eklenen tüm casus ve zararlı yazılımları temizler ::.

Hijackthis, Windows işletim sistemleri için ücretsiz bir spyware temizleme aracıdır. Program Merijn Bellekom adlı bir yazılım gelişitiricisi tarafından yazılmış, 2006 yılında Trend Micro firması tarafından satın alınmıştır. Program, zararlı temizliğinde imza veritabanı kullanmadan sezgisel tespite dayalı bir yöntemle kullanılır. Çok hızlı bir tarama ile, zararlı bulaşmamış bir sistemden farklı olarak çalışan işlemlerin bir listesini çıkartır. Bu işlemlerin tamamı zararlı anlamına gelmez ve bilinçsiz kullanımda sisteme büyük hasar verebilir.

Kullanım: Hijackthis tarama sonucunda salt metin belgesinden oluşan bir liste çıkartır. Bu listede sistemde çalışan ve Hijackthis tarafından silinebilen işlemler bulunur. Hijackthis listelerini otomatik yorumlama siteleri vardır ancak ne yaptığını tam olarak bilmeyen kullanıcıların çevrimiçi yardım alabilecekleri bir ortamda, bir uzman eşliğinde temizleme yapmaları gereklidir. Programı aşağıdaki linkden indirebilirsiniz

Hijakthis indir

*Scan yapmadan önce çalişan bütün programlarınızı kapatın.
*Main menü tıklayın ve ardından SCAN AND SAVE butonunu tıklayın.

Size verecegi log dosyasını isterseniz CTRL+A [tümünü seçili] hale getirdikten sonra CTRL+C [Kopyala] yaparak alın ve aşagıdaki adresi tıklayın.  (isterseniz aşagıda açılan sayfanın gözat kısmındanda masaüstünüzde oluşturulan log dosyasını yükleyebilirsiniz) ve açılan textbox a dosyanızı yapıştırın.

:::::: http://www.hijackthis.de/#anl ::::::

 

 

 

*Ve analizimiz ekranımıza geldi görüldügü gibi fixlenmesi gereken satırlar satır başlarında ünlem işareti veya sarı çarpı şeklinde belirtilmekte sagtarafda verilen renkli degerler ise dosyanın güvenli olup olmadıgını belirtiyor , ayrıca en sagda dosyanın bilgisayarınızda azda olsa hangi görevde çalıştıgını ve güvenligi hakkında bilgi veriyor..

ve fix ekranında yapılacak işlemler;

 HijackThis Resimli Anlatım-Virüs Temizlik

Size verilen analiz sonucuna göre satır numaralarını yukardaki şekilde gösterilen yerde bulun ve yanındaki kutucugu tıklayın. En son olarak altta bulunan [ fix checked ] butonuna tıklayın.

*Bilgisayar bilginize güvenmiyorsanız veya satırların neyi ifade ettigi hakkında bir fikriniz yoksa sorun oldugundan emin olunan satırlar dışındakilere bulaşmayın. Size sorun yaratan dosyaları veya virüsleri yada anasayfanıza yapışan adresleri ismen tanıyıp bu satırlarda görebilir ve rahatlıkla fixleyebilirsiniz…

Eğer fix sonunda hallolmayan sorunlarınız olursa buraya yazın hep beraber bir çözüme ulaştırmaya çalışalım.

Yaptıgınız fix işlemlerinde herhangi bir sorun yaşarsanız backup özelligi ile eski haline getirebilirsiniz. Bunun için aşadaki yolu izleyeceksiniz:
Tabi öncelikle fix checked yaptıgınızda backup oluşturmasına izin vermelisiniz bunun için aşagıdaki uyarıya evet i tıklamanız yeterli
.

HijackThis Resimli Anlatım-Virüs Temizlik

Hepsi bu kadar. Bi sorunuz olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.


HijackThis Resimli Anlatım-Virüs Temizlik ile Benzer Yazılar:

26 Haziran 2009 Saat : 12:44

“HijackThis Resimli Anlatım-Virüs Temizlik” için 9 Yorum

 1. Berkay diyor ki:

  Fix dedikten sonra ne oluyor o fixlediğimiz dosylara bilgsyardan silniyormu ?

 2. dejaay diyor ki:

  evet bilgisayardan o dosyalar siliniyor

 3. Berkay diyor ki:

  Bilgisayardan siliniyor fakat hijackthis wiew files bölümünde onlar kalıyor?

 4. Berkay diyor ki:

  birde bir sorum daha olacak onları fixledikten sonra restore dersek ne oluyor?

 5. dejaay diyor ki:

  Restore derseniz sildiklerinizi geri yükler. Yanlışlıkla dosya falan sildiğinizde kullanabilirsiniz. Wiew kısmında görünmesid e normaldir..

 6. ibrahim diyor ki:

  HKLM\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Search Page = http://search.localstrike.com.
  bunu silemedim vista kullaniyorum fix diyorum ekran bosaliyor ama tekrar scanladigimda silinmedigini görüyorum

 7. dejaay diyor ki:

  sistem geri yükleme noktalarını kapatıp tekrar deneyiniz..

 8. warslanw diyor ki:

  Paylasşım için teşekkür ederim.Öncelikle ben bilgi eksikliğinden hata yaptım ve bunun sonucunda ne oalcağı hakkında en ufak bir fikrim yok. hijackthis programını yükledim ve tarattıktan sonra çıkan bütün işlemleri fixledim bu pc ye ne gibi bir zarar verir mesela bilgisayarı biranda kapatip veya açıldıgında pc yi dondurma gibi yaptığım hata böyle işlemler yapabilir mi? benim pc xp yani 6 sene oldu alali bununla bir ilgisi varmıdır araştırdım ve en mantıklı site olarak sizi buldum. cevabını bekliyor olacagim. konuyu acan arkadas yazarsan sevinirim… teşekkürler.

 9. admin diyor ki:

  Merhaba yapabilir. Demek ki riskli olmayan bazı programları da silmişsiniz.

  Bilgisayarınızın sistem geri yükleme noktasını kullanarak bu işlemi geröekleştirmeden önceki bir tarihe geri yükleme yapabilirsiniz.

HijackThis Resimli Anlatım-Virüs Temizlik Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

flash Son Yazılar FriendFeed
reklam
reklam
reklam
reklam