iee1394 Nedir, FireWire Nedir, i-link Kart Nedir?


iee1394 Nedir, FireWire Nedir, i-link Kart Nedir?

IEEE1394, Firewire, İ-link kart
Dijital video kameramızdan en iyi sonucu alabilmemiz için, bilgisayarınızda bir IEEE 1394 girişi veya IEEE 1394 kartı yüklenmiş olmalıdır. IEEE 1394 kartı, DV kameradan bilgisayarınıza veri akışını sağlayan bir donanım parçasıdır. Veriler zaten dijital biçimde olduğundan, herhangi bir işlem veya dönüştürme gerektirmeden okunabilir ve bilgisayarınıza doğrudan aktarılabilir. Böylece dijital amatör bir video kamerayla elde edilebilecek olan en kaliteli görüntüyü alırsınız.

Kamera ile bilgisayar arasında 1394 Ağ bağlantısı kullanabilmek amacıyla üretilen ana kartlara 1394 girişi konulmaktadır. Ancak bazı anakartlarda 1394 girişi bulunmaz. 1394 girişi bulunmayan bilgisayarların ana kartlarına PCI slottan takılan 1394 kartlar üretilmiştir. Bu kartlar modem mantığıyla çalışır.

4 pinlik veya 6 pinlik olarak üretilen 1394 kartlar kullanan kameranın çıkışına göre satın alınmalıdır. Kameranın 6 pinli çıkışı varsa 6 pinli bir 1394 kartı, 4 pinli çıkışı varsa 4 pinli bir 1394 kartı uygundur. Ancak elimizde diyelim ki 4 pinlik bir kart mevcutsa ve kamera 6 pinli ise kamera ve kart arasında bağlantı yapabilmek amacıyla 4 pin- 6 pin kablo da mevcuttur.

1394 FireWire kartı yaklaşık 20- 25 ytl civarındadır. İçinde kablosunun da çıkması gerekir.

iee1394 Nedir, FireWire Nedir, i-link Kart Nedir?iee1394 Nedir, FireWire Nedir, i-link Kart Nedir?

Aslında 1394 sadece kameradan görüntü aktarımı için değildir. Aynı zamanda bir ağ protokolüdür.

Yani bir firewire kablosu kullanarak iki makineyi birbirine bağlayabilirsiniz. Tabi bunun için iki makinede de 1394 portu olması lazım. Üstelik bu şekilde yapılacak bağlantı ile bildiğimiz cat5 kablosuyla yapılan bağlantıdan daha hızlı olacaktır. (480 mbps>100 mbps)

Bir diğer konu USB ile yapılan aktarım ile firewire ile yapılan aktarım konusunda. Pinazzi, Pinnacle gibi capture aygıtları kendi işlemcilerine sahip olduklarından harici kaynaktan alınan görüntüleri direkt olarak işleyip sadece işlenmiş görüntüyü bilgisayara aktarırlar. Bir nevi kopyalama işlemi gibi bir şeydir bu. Yani görüntü cihaz tarafından alınıp işlenir ve bilgisayara USB yoluyla aktarılır..

Diğer yandan firewire ile yapılan aktarımlarda durum böyle değildir. Yukarıda arkadaş belirtmiş. Burada iki yol mevcuttur.

1.Görüntüyü ham olarak hiçbir sıkıştırma yapmaksızın bilgisayara aktarırsınız. Yaklaşık 1 saatlik görüntü 12 gb yer kaplar. daha sonra bilgisayarda render işlemi yaparsınız.

2.Görüntüyü alırken aynı zamanda render edersiniz. Burada tüm yük tamamen bilgisayarın işlemcisi ve ram’ i üzerine biner. Sistem kaynakları resmen hortumlanır ve buna rağmen yine de capture cihazlarındaki hızı yakalamanız mümkün olmaz. Çünkü bu yapılan işlem yazılımsal bir işlemdir. Halbuki capture cihazları bu işi donanımsal olarak yaparlar.

Dizüstünüzde FireWire girişi yoksa PCMCIA kartı almalısınız. Bununla ilgili açıklamayı burada bulabilirsiniz:
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=25535

Dizüstüler için PCMCIA ürünleri için buraya bakınız:
http://www.bimel.com.tr/urun/index.php?kod1=FIRPC,USBFI


iee1394 Nedir, FireWire Nedir, i-link Kart Nedir? ile Benzer Yazılar:

16 Temmuz 2008 Saat : 11:36

“iee1394 Nedir, FireWire Nedir, i-link Kart Nedir?” için 3 Yorum

 1. aaa diyor ki:

  teşekür ederim..

 2. metin diyor ki:

  selam hocam sağol paylaşım için bende bişey sorcam bu kart adobe premier 6.5 ve edius 5.0 için uygunmu ve renderig sorununu ortadan kaldırıyormu…çünkü baya iş aksıyor export yaparken video yu bazen 5 saati buluyor renderink etmesi saygılar

 3. admin diyor ki:

  Merhaba video işleme(rendering) süresi tamamen sisteminizle ilgili. İşlemciniz,raminiz, hddniz..

  Bu ürünle sadece video kaynağından bilgisayarınıza video aktarımını hızlandırabilirsiniz..

iee1394 Nedir, FireWire Nedir, i-link Kart Nedir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

flash Son Yazılar FriendFeed
reklam
reklam
reklam
reklam