READYBOOST Nedir ?


READYBOOST Nedir ?

Windows Vista’ dan ücretsiz Doping

Microsoft ‘un yeni işletim sistemi belleği ve belleği kullanan programları başarılı biçimde yönetiyor. Buna ek olarak ReadyBoost sayesinde belleği güçlendirmek için parmak belleklerden faydalanılabiliyor.

Parmak bellekler aldı başını gidiyor
Flash tabanlı disklerin kapasitesi 16GB’ a kadar ulaştı. Bu belleklerin fiziksel boyutu oldukça küçük. Bu sevindirici ama fiyatlar adeta el yakıyor. Parmak bellekler açısından şu an için en mantıklı depolama seçenekleri 1-4GB’lık modeller. Şu ana kadar sadece bir yerden başka bir yere veri taşımak için kullandığımız parmak bellekler Windows Vista sayesinde bambaşka bir görev daha üstleniyorlar. ReadyBoost adlı özellik sayesinde sisteme RAM eklemeden doping yapabilmek söz konusu. Sabit diskten daha hızlı tepki veren parmak bellekler RAM kadar olmasa da sisteme katkıda bulunabiliyor. USB ve büyük bir oranla hızlı USB 2.0 bağlantısını kullanan parmak bellekleri istediğimiz zaman sisteme ekleyip sistemden ayırabiliyoruz.

Bu arada tüm parmak bellekler ReadyBoost teknolojisini desteklemiyor.

ReadyBoost desteği için gerekenler:
Microsoft tarafından yapılan tarife göre yerine getirilmesi gereken şöyle:

Parmak belleğin kapasitesi en az 256 MB olmalı
Parmak bellek ve bilgisayar ve bilgisayar USB 2.0 desteklemeli.
Bellek erişim süresi 1 ms’ den fazla olmamalı
Cihazdaki belleğin tümünde 4 KB ‘lık rasgele okumalarda en düşük hız  2.5   MB/sn ve 512 KB ’lik rastgele yazmalarda en düşük hz 1.75 MB/saniye olmalı.
Parmak bellek içindeki boş alanın değeri 235 MB’ dan az olmamalı.

Herhangi bir parmak bellek ya da hafıza kartını sisteme ekler eklemez Windows Vista’ nın yeni bir pencere açtığını ve ReadyBoost testi yapıp sonucu sunduğunu göreceksiniz. İşletim sistemi zaten belleği uygun bulmadıysa ReadyBoost seçeneğini kullanamıyorsunuz ? Ama bellek ya da kart teknik olarak yeterliyse o zaman “Speed Your Sistem” şıkkı beliriyor. U şıkka tıklayınca cihaz özelliklerinin olduğu pencere açılıyor. ReadyBoost özelliğini kullandığınız zaman belleğinize ayırdığınız kadar alanın kullanımda olduğunu bunun ReadyBoost.sfcache adlı tek bir dosya olduğunu görürsünüz.

Flash belleğin avantajlı yanlarından faydalanıyor

Bilgisayarınız çalışırken ve ReadyBoost aktifken parmak belleği ya da hadıza kartını aniden yuvadan çıkarırsanız, bellekteki ReadyBoost.sfcache dosyası zarar görmüyor. Bu cache dosyası sayesinde Windows Vista’nın rasgele disk erişimi 8-10 kat hızlanabiliyor. Bunun nedeni ReadyBoost şartlarını sağlayan flash belleklerin sabit disklere göre 10 kata kadar hızlı olması.

İlginç bir durumda ASUS’un tanıttığı anakartlarda karşımıza çıkıyor. Windows Vista için özel olarak tasarlanmış olan ve Intel ve AMD işlemci tabanlı anakartlar üreten Asus, bu modellerde anakart üzerine Flash bellek adapte etmiş. ASAP (Asus Accelerated Propeller) adlı bu belleğin kapasitesi 512 MB. Bellek bilgisayarım altında ASAP adlı bir sürücü olarak görülüyor ve doğal olarak ReadyBoost destekliyor.

Burası önemli. !!!!!!!

ReadyBoost ‘un en mantıklı olduğu sistemler RAM miktarı 1GB olanlardır. Çünkü RAM değeriniz zaten 2 GB ve üstüyse sistem tam takır işlediği için çoğu zaman RAM ‘de boş yer oluyor ve ReadyBoost etkileyici performans göstermiyor.

ReadyBoost ile ilgili de can sıkıcı sınırlama var. Birincisi parmak belleğiniz 8 GB olsa bile ReadyBoost için ayrılabilen alan en fazla 4 GB çünkü fat32 bundan fazlasına izin vermiyor. İkincisiyse, bilgisayarınızdaki tüm USB yuvalara birer bellek ekleyip hepsine ReadyBoost görevi atayamıyorsunuz. Microsoft’un önerisi ReadyBoost ile sistem belleğinin 1-3 katı ekleme yapmak. Yani 512 MB- 1.5 GB ‘lık parmak bellek alanı ayırmak.


READYBOOST Nedir ? ile Benzer Yazılar:

2 Temmuz 2008 Saat : 11:00

“READYBOOST Nedir ?” için 12 Yorum

 1. Ali diyor ki:

  Yaa Ben Bunu Silemiyorum Beyler
  Flas ‘ a Müzik Resim V.b Atamıyorum Yeri Kapladı .

  Silinmesi İçin Ne yapmam Gerekir ?

 2. dejaay diyor ki:

  @Ali burada herhangi bir program ya da uygulama yüklenmediği için yer kaplama gibi bir husus söz konusu olamaz.

  Ancak flashınızda readyboost’un devreye girmesini istemiyorsanız linkteki işlemi yapmanız yeterlidir..
  http://mikiurl.com/r/lahf7q

READYBOOST Nedir ? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

flash Son Yazılar FriendFeed
reklam
reklam
reklam
reklam