Smart Media 2.5” HDD Media Player İncelemesi


Smart Media 2.5” HDD Media Player İncelemesi

Arkadaşlar bir süredir araştırıyordum, media özellikli hdd alma düşüncem vardı. En sonunda dün akşam satın aldım. Ben almadan önce, bu hdd hakkında pek bilgi edinememiştim, sadece bunun 3.5” luk olanları hakkında bazı arkadaşlar bilgilerini paylaşmışlar nette ama 2.5” luk olanı hakkında yeterli bilgi bulamadım. O yüzden almak isteyecek arkadaşlara yol göstersin diye smartmedia hdd mediaplayerın incelemesini yapayım dedim. Sorularınız olursa burada cevaplamaya çalışırım.

**********************************************************************************

SmartMedia ile TV’de MP3, DIVX, MPEG4 Keyfi!

Tüm dosyalarınızı, filmlerinizi, Mp3’lerinizi ve resimlerinizi hem saklama hem de televizyondan sınırsızca izleme ve dinleme imkânını bir arada bulabileceksiniz.

SmartMedia’nın en büyük özelliği Divx, Mpeg4’ü desteklemesidir. Böylece Divx filmlerinizi alt yazılarında Türkçe karakter sorunu yaşamadan rahatça televizyonunuza bağlayıp izleyebileceksiniz.

SmartMedia sayesinde Mp3’lerinizi televizyonunuz aracılığı ile dinleyebileceksiniz. Bu ürünü kullanarak 5+1 Surroundsistem arayüz desteği ile evinizi bir müzik cennetine çevirebilir, uzaktan kumanda yardımıyla kolayca Türkçe Menüler arasında gezebilirsiniz.

SmartMedia üzerindeki kart okuyucular sayesinde cep telefonu veya herhangi bir kartınızdaki video, Mp3 gibi bilgileri de yedekleme şansına sahip olabilirsiniz.

# Tek tuş ile yedekleme
# 2.5” yüksek kapasite 120 GB a kadar!
# MP3, JPG ,MPEG4 ve DIVX oynatabilme özelliği
# Hafıza kartından drek bağlantı
# Kolay kullanım-Türkçe destekli altyazı arayüzü
# Uzaktan kumanda
# Tek USB Kablosundan Veri ve Güç Transferi
# USB 2.0
# Machintosh uyumlu
# Kapasite 120
# 5400 RPM

Desteklediği Formatlar
# Ses: MP3
# Video: MPEG1.2.MPEG4, DIVX (.MPG; .MPEG; .DAT; .AVI; .VOB)
# Görüntü: JPEG

Paket içeriği
# Smart Media Player
# Güç adaptörü
# Uzaktan kumanda
# AV kablosu
# YPbPr kablosu
# USB kablosu
# Kullanım Kılavuzu ve garanti belgesi
*****************************************************************************Smart Media 2.5” HDD Media Player İncelemesi

Birazda cihaz menüsüne bakalım…

* Cihazı tv ye bağlayıp açtığınızda bu menü ile karşılaşıyorsunuz, ben hdd yi 2 ye böldüğüm için 2 hdd gözüküyor, hdd yi 4 e kadar bölebiliyorsunuz.
Bölmek için usb den bilgisayara bağlayıp, windows ta partitionları oluşturuyorsunuz ama format atmıyorsunuz. Yanında verilen cd de ki programla fat32 olarak bölümleri formatlıyorsunuz… Ben 2 bölüm oluşturup format attıktan sonra, her bölüme Resim, Video ve Müzik diğer klasörler oluşturdum. Bu cihazın kullanımını kolaylaştırıyor, kullanım klavuzunda da bu şekilde öneriliyor.

* Bu cihazı seçmemdeki en önemli sebeblerden biride, hafıza kartları ve solid stade diskleri cihaza takıp kullanabilmenizdir. Mesela cep telefonunuz kartını çıkarıp cihaza takıyorsunuz, cep teldeki resimleri, videoları, mp3 leri izleyip dinleyebiliyorsunuz. Hatta, hafıza kartındaki bilgileri, hdd ye aktara biliyoruz. Hafıza kartını takıp cihazı açtığınızda ekran bu şekilde oluyor.

* Birazda cihaz kullanımına geçelim, kullanacağımız Hdd bölümünü seçtikten sonra önümüze aşağıdaki ekran geliyor. Resim, Müzik, Video ve Dosya.Resimi seçersek, hdd bölümündeki tüm resimler taranıyor ve ön izlemeli şekilde karşımıza geliyor. Bir tanesini seçtiğimizde diğerleri slide show şeklinde devam ediyor. Bu durumu ayarlardan ayarlayabiliyoruz, slide show olsun, olmasın. Resimler ön izlemeli gözüksün, liste şeklinde gözüksün vs. Ayrıca slide show da resimlerin değişim süresi ve geçiş efektlerini değiştirebiliyoruz.

* Şimdi gelelim mp3 özelliklerine, menüden müzik seçtiğinizde hdd deki müzikler sizin ekleme sıranıza göre listeleniyor. Ben klasör şeklinde albüm albüm attım hdd ye ama müzik bölümünde klasör şeklinde değilde attığım sıraya göre tek tek listeleniyor ve sıra ile çalıyor. Neyse ki, ayarlarda müzik çalma ayarlarıda mevcut, sıra ile çal, karıştırark çal, tekrarla vs.vs ayarlar var.
Not: Dosya bölümünde mp3 klasörüne girdiğinizde ben sarkıları, klasör şeklinde albüm albüm attığım için listeli şekilde görüp seçebiliyorum. Mesela Linkin Park ı seçip sadece onu dinleyebiliyorum, yani dosya bölümü daha kullanışlı, müzik ve film için bence.

* Şimdi gelelim asıl önemli olan noktaya video bölümüne, yine menüden videoyu seçtiğinizde hdd deki videolar, ön izlemeli olarak 1 sayfada 4 video olarak gösteriyor, yön tuşları ile üzerine gittiğiniz video oynamaya başlıyor ön izlemeli olarak, bunu seçeneklerden ayarlayabiliyorsunuz.
Ama dediğim gibi müzik ve video için dosya bölümünü öneriyorum. Ben klasör, klasör attığım için hdd ye liste şeklinde filmleri görüyorum seçip izliyorum.Cihaz benim arşivimdeki tüm video dosyalarını avileri, divxleri sorunsuz oynattı. Dvd, vob dosyasını denemedim henüz ama onuda sorunsuz oynattığı yazıyor.

* Altyazı olayına gelirsek, ben her filmin altyazısını film ile aynı klasöre attım bu altyazı seçerken kolaylık oluyor. Şunu hemen söyleyeyim ki, her filmden önce altyazısını seçmek gerekiyor. Yani filmle aynı isimde bile olsa altyazı otomatik başlamıyor. Filmin altyazısının üstüne geliyoruz, kumanda dan sub-T tuşana basıyoruz sonra filmi başlatıyoruz. O yüzden altyazı ile filmin aynı klasörde olması kolaylık sağlıyor…

* Şimdide altyazıların durumuna geçelim, altyazılarda büyük ve küçük olmak üzere 2 seçeneğiniz var, altyazılar çerçeveli, okunması kolay. Türkçe karakter problemi hiç yok. Televizyonunuzun durumununa göre altyazıyı büyük ve küçük olarak seçebilirsiniz.
Altyazılardan benim tek şikayetim altyazıların konumu, altyazılar biraz daha ekranın altına doğru olsaydı daha iyi olurdu kanımca, bana göre biraz yukarıda ama yinede rahatsız edici değil. Altyazıları gösteren caps almamışım daha sonra onuda eklerim…

Sonuç :

Sonuç olarak, cihaz malzeme olarak kaliteli, cihazı internetten görüğümde daha büyük gelmişti bana beklediğimden daha küçük, hatta diğer 2.5′ hdd lerin çoğundan küçün, kalınlık olarak fala biraz sadece.
Gene almadan önce, kumandası çok dandik gelmişti bana resimlerde ama yine gördüğümden daha kaliteli kumandası ayrıca kumanda algılaması gayet iyi.
Sevindiğim bir noktada, kutunun içinde kaliteli bir kılıf çıkıyor, bu taşımayı kolaylaştırıyor ve çok şık duruyor.
Son olarak içinden av ve YPbPr kablosu çıkıyor tv nize göre bunlardan birini kullanabilirsiniz, benim odadaki tv de scart girişi olduğı için bir tane scart dönüştürücü aparat almak zorunda kaldım…

Not: Yukarıda Dvd (Vob) dosyalarını denemediğimi söylemiştim. Onu da az önce denedim Casino Royal dvd sini vob olarak attım cihaza sorunusuz oynatıyor.

Smart Media 2.5” HDD Media Player İncelemesi İnceleme için @Mixenon ‘a teşekkürler.

Smart Media 2.5” HDD Media Player İncelemesi ile Benzer Yazılar:

4 Temmuz 2008 Saat : 12:00

“Smart Media 2.5” HDD Media Player İncelemesi” için 7 Yorum

 1. salim can diyor ki:

  kardeş öncelikle teşekkür ederim eline saglık çok güzel olmuş ben bu cihazın cd sini kaybettim elimde hdd ye müdahale edecegim bi program yok bana cd deki dosyayı mail adresime gönderirsen tşk ederim

 2. admin diyor ki:

  İncelemeyi yapan arkadaşımız @mixenon ile görüşüp durumu size bildiririm ya da direk onunla görüşürsünüz.:wink:

 3. kamuran diyor ki:

  selyam arkadaşlar ben de cihazın bügün siparışını verdim umarım umduğum gibi çikar……….

 4. zkan034 diyor ki:

  slm arkadaşlar benim 500 gbli smartmedia kullanıyorum ürün fena degil ama bekledigim kalitede degil filmleri bikere kendi dekoderinde maximum 640*480 çözünürlükte verdigi için kalitesi oldukça düşüyor !!açıkcası resimlerde aynı şekilde ama piyasadaki diger fonksiyonsuz disklere göre media özelligi ekstra olarak önplana çıkıyor eğer sizin için önplanda yedek hafızaysa alın mediasıda ekstradan fazlası göz çıkarmaz derim;:) Fakat film izlemek sizin için ön plandaysa kesinlikle wd media playeri tavsiye ederim …yanındada tabi ekstradan dısk almalısınız ama pişman olmazsınız..

 5. Funda Köseoğlu diyor ki:

  açıklama için öncelikle teşekkür ederim.
  Benim sorunum şu.eşim yükleme cd sini kaybetmiş.format için gerekli.gönderebilirseniz çook sevinirim çünkü tv ye taktığımda filmleri görmüyor..şimdiden teşekkür ederim

 6. dejaay diyor ki:

  Sayın Köseoğlu bu tür cihazlar tak çıkar aygıtlardır. Yani bu tür aletleri kullanmadan önce herhangi bir sürücü yüklemenize gerek yok. O nedenle cd ye de ihtiyacınız yok. Attığınız filmlerle ilgili bir sorun olabilir. Yine de bu incelemeyi yapan arkadaşla iletişime geçin. Bu konunun linkini verin ve sorununuzu belirtin. incelemeyi yapan arkadaşın mail adresi: melih.eken@gmail.com

Smart Media 2.5” HDD Media Player İncelemesi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

flash Son Yazılar FriendFeed
reklam
reklam
reklam
reklam