USB belleklere U3 özelliği kazandırın


USB belleklere U3 özelliği kazandırın

Öncelikle “U3” ne olduğunu açıklayalım.
U3 platformu, aslında uzun sayılabilecek bir süreden beri istediğimiz, USB disk üzerinden program çalıştırılmasına olanak tanıyan bir teknoloji.
Yanınızda kendi bilgisayarınız olmadığında seyahate çıktığınızda halka açık güvensiz bir bilgisayarda internet’e girdiğimizde veya USB diskimizdeki dosyalarla çalışmamız gerektiğinde bizi en çok rahatsız eden şey, arkamızda iz bırakarak bu işi yapmamız olur. Öyle bir sistem düşünün ki, USB diskinize tıpkı bilgisayara yükler gibi yazılım yüklüyorsunuz (örneğin E-posta istemcisi yüklediniz) ve bu USB diski taktığınız herhangi bilgisayarda USB disk içerisine yüklediğiniz bu yazılımı çalıştırıyorsunuz ve yaptığınız hiçbir işlemi o sisteme iz bıraktırmadan yapıyorsunuz. Bunun, hepimizin aklına geldiğini hayal ediyorum.
Bunu yapmak artık güç değil. Microsoft işletim sistemleri için tasarlanan U3 adındaki bir platform, programların ve verilen doğrudan USB disk üzerinden çalıştırılmasına izin veriyor. U3 platformunun özelliklerinden birisi de, USB disk üzerinden programlarınızı çalıştırdığınızda Windows registry’sine veya dosya sistemi kayıt yapabilir ancak diski sistemden çıkarttıktan sonra tüm bu dosyalar ve kayıtlar USB disk tarafından imha ediliyor.

Bazı USB flash belleklerde U3 özelliği bulunuyor. Bu özellik, USB bellek üzerinden Windows 2000 ve üstü işletim sistemli herhangi bir bilgisayarda, çoğu ücretsiz olan ve Firefox’tan OpenOffice’e birçok programı çalıştırabilmenize olanak sağlıyor. Ancak bu özellik, yalnızca U3 özelliği olan USB belleklerle birlikte geliyor.

U3′ün yerine, ona çok benzeyen ve her dizinde (USB bellek, ağ klasörü ya da yerel bir klasörde) çalışabilen ücretsiz bir program olan PortableApps’ı kullanabilir ve herhangi bir USB bellek üzerinden program çalıştırabilirsiniz. PortableApps‘ı kurduktan sonra, yeni bir program ekleyebilir ya da var olan programları kaldırabilirsiniz.

Programın ayrıca “Suite” denilen ve birçok gerekli programı içeren sürümleri de var. Standard sürüm 90 MB yer kaplarken, Lite sürümü sadece 30 MB yer kaplıyor. Bu sürümleri kurduğunuzda, birçok program kurulu olarak geliyor.

Bilgi için buraya tıklayınız

Şu an için ben de programı (standart sürümü) yeni kurdum. Keşfetmeye çalışıyorum.USB belleklere U3 özelliği kazandırın

 Standart sürümün içinde olanlar (benim keşfedebildiklerim)
1.Ofis programları (world, exel.vs)
2.Firefox internet tarayıcısı
3.Virüs programı(ClamWİn)
4.Mesajlaşma programı (Gaim) ama ben keşfedemedim.. gereksiz birşey
5.Ajanda (Sunbird)
6.Bu programda tam ayarlayamadım ama mail adresinize kolayca ulaşmanızı sağlıyor (Thunderbird)

USB belleklere U3 özelliği kazandırın ile Benzer Yazılar:

26 Haziran 2008 Saat : 11:09

“USB belleklere U3 özelliği kazandırın” için 5 Yorum

  1. [...] U3 özelliği yoksa üzülmeyin. Flash belleğinize U3 özelliği kazandırabilirsiniz. Bunun için buradaki makaleyi okumanız [...]

  2. afuatkaya diyor ki:

    Teşekkürler bende böyle bir program arıyordum

  3. wax123 diyor ki:

    bunu kuruyoruz fakat virüs programları içindeki autorun dosyasını virüs görüyor ve siliyor çalışmıyor bunun için ne gerekli

  4. babiii diyor ki:

    Bu u3 degil paf ozellikli usb oluyor. Bu programa u3 ozellikli programlari yukleyemezsiniz :)

USB belleklere U3 özelliği kazandırın Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

flash Son Yazılar FriendFeed
reklam
reklam
reklam
reklam